poniedziałek, 19 marca 2012

FESTA DEL PAPÀ (Dzień Taty)

Dzisiaj we Włoszech obchodzony jest Dzień Ojca - "Festa del Papà"! 19 marca jest jednocześnie dniem Świętego Józefa (San Giuseppe) - opiekuna Jezusa i patrona ojców.
Trochę historii....
Pierwszy raz Dzień Taty obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci). W różnych krajach świata odbywa się w różnych terminach, ale w wielu z nich (np. w Wielkiej Brytanii i Holandii) przyjęto termin identyczny jak w USA, czyli trzecia niedziela czerwca). Na Litwie Dzień Ojca przypada na pierwszą niedzielę czerwca natomiast w Niemczech w dzień wniebowstąpienia Jezusa. W Nikaragui i Ugandzie Dzień Ojca obchodzony jest tak jak w Polsce czyli 23 czerwca. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, itd..


Zgodnie z włoską tradycją
Dzień Ojca jest to czas, w którym wszystkie dzieci mają możliwość wyrazić miłość swoim Ojcom w sposób szczególny.

Własnorecznie wykonany prezent ucieszy i wzruszy każdego tatę na Dzień Ojca;) Więc pod nieobecność taty - albo wszyscy razem w szkole z nauczycielką - dzieci mogą przygotować jakąś niespodziankę dla taty na Dzień Ojca! 


Oto kilka zdjęć znalezionych w Internecie: 
prezenty zrobione własnoręcznie w szkole z okazji Dnia Ojca ("lavoretti/lavorini per la Festa del Papà).Na Dzień Ojca zgodnie z włoską tradycją nie może zabraknąć na stole "Józefowych" słodyczy, takich jak: zeppole di San Giuseppe, bignè di San Giuseppe, itd...


A ja z okazji Dnia Ojca, dzisiaj zrobiłam zeppole di San Giuseppe (przepis już wkrótce na blogu). 
Oto kilka zdjęć:Wszystkiego najlepszego w Dniu Ojca życzę!
Tanti auguri a tutti i Papà!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...