piątek, 23 grudnia 2011

Boże Narodzenie - IL GIORNO di NATALE

Włosi najbardziej uroczyście obchodzą dzień Bożego Narodzenia (giorno di Natale), a świąteczny obiad (pranzo di Natale), do którego zasiadają całymi rodzinami, trwa najczęściej do wieczora.

Boże Narodzenie we Włoszech jest przede wszystkim dniem rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.
Już od początku grudnia place i ulice są oświetlone i udekorowane. Jednym z najważniejszych symboli Bożego narodzenia jest choinka (albero di Natale). A pod choinka tradycyjnie nie może zabranąć prezentów;) We Włoszech choinkę ubiera się 8 grudnia, a rozbiera 6 stycznia (od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do Trzech Króli - Epifania).
Istnieje również tradycja "zampognari", muzykantów, którzy nosili bardzo kolorowe stroje ludowe pasterzy, typowe dla regionu Abruzzo.Tradycja św. Mikołaja (Babbo Natale) ma włoskie korzenie - ale był to biskup, którego relikwie zostały przywiezione przez Włochów w 1087 do Bari (reg. Puglia na południu Włoch), to praktycznie zwyczaj dawania 6 grudnia prezentów we Włoszech nie jest praktykowany. Czas “urzędowania” Babbo Natale został naciągnięty do wigilii (albo rano w Boże Narodzenie), kiedy to rozdaje dzieciom głównie słodycze oraz wymarzone zabawki.

Dobór dań na świątecznym stole zależy od regionu Włoch. Wszędzie natomiast najważniejszy posiłek Bożego Narodzenia składa się z wielu potraw.
Na północy Włoch w świątecznym menu są faszerowane mięsem, szynką, warzywami i serem tortellini albo cappelletti (tradycyjne włoskie pierożki z nadzieniem mięsnym bądź serowym), na południu popularna jest lasagna z sosem pomidorowym z mięsem wieprzowym i kilkoma rodzajami serów.
Danie główne stanowi wielka sztuka pieczonego mięsa (arrosto). Może to być wieprzowina, jagnięcina czy też kura lub kogut z pieczonymi ziemniakami oraz warzywami.
Najpopularniejszym deserem jest znane na całym świecie włoskie ciasto – panettone z bakaliami i posypane cukrem pudrem pandoro z dodatkiem czekolady i likieru (opakowane są w kolorowych, bogato zdobionych pudłach).
Na stole pojawia się wiele innych deserów, między innymi bardzo popularne torrone (nadziewane migdałami jak również czekoladą lub orzechami, czytaj więcej tu) o wielu smakach z orzechami i pan speziale (ciasto z miodem i bakaliami).
Najbardziej charakterystycznym aspektem świąt Bożego Narodzenia we Włoszech są bezsprzecznie szopki (presepe). To właśnie we Włoszech, w miejscowości Greccio w Lacjum, z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza żywa szopka, która dała początek tej bożonarodzeniowej tradycji. Stąd rozeszła się na cały świat.
Szopki budowane są nie tylko w kościołach, ale także w szkołach i innych instytucjach, przede wszystkim zaś stoją one prawie w każdym włoskim domu.
Głównym centrum szkoły szopek jest ulica San Gregorio Armeno (Napoli), którą uważa się za kolebkę mistrzów tego rzemiosła: tu pomysłowość ludzka nie ma granic!! Szopka (presepi): Zdjęcia ze strony internetowej http://www.presepipopolari.it/index.htm
Zampognari: http://www.pugliafedefolklore.it/mus/zampognari.html

This post's text consists of a reworking of several articles found on web (the same thing with the pictures). In case of a copyright violation, please contact me and I'll remove them immediatly.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajne szopki :) Ja moje panettone już upiekłam :) pewnie zjemy troszkę dziś wieczorem!

    Buon Natale e Felice Anno Nuovo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Grazie degli auguri! Buon Natale e Felice Anno Nuovo anche a te!

    OdpowiedzUsuń

You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...